Поради учням

Інститут модернізації змісту освіти

Електронні версії підручників для 1 - 11 класів школи.

https://lib.imzo.gov.ua/yelektronn-vers-pdruchnikv/



Підручники, учебники - 3 клас, 4 клас, 5 клас, 6 клас, 7 клас, 8 клас

Шкільні підручники на сайті розміщуються по класах і предметів. Підручник можна скачати безпосередньо з сайту без реєстрації та абсолютно безкоштовно. Всі підручники перевірені антивірусом. Підручники можна скачати безпосередньо на комп'ютер, смартфон, планшет, iPhon, iPad, iPod iPad, iPod у форматі pdf (пдф), djvu (джву), epub(епуб), fb2 (фб2).

https://4book.org/uchebniki-ukraina



Увага!

Рекомендації для користувачів бібліотеки на період карантину.

   Під час роботи бібліотеки  у карантинному режимі користувачі допускаються до приміщення  бібліотеки виключно у захисних масках.

   До приміщення бібліотеки не допускаються відвідувачі, які мають гострі ознаки захворювання верхніх дихальних шляхів (кашель, чхання, ускладнене дихання, лихоманку, нежить).

   Заходити до бібліотеки потрібно поступово, не скупчуючись.

Зберігайте безпечну відстань з бібліотекарем та іншими користувачами  (не менше 1,5 - 2 метра).


Одночасно в бібліотеці можуть перебувати не більше 5-ти осіб (враховуючи бібліотекаря).

    Обмін літератури відбувається виключно за попереднім замовленням за наступними правилами:

·                     для отримання книг користувачі бібліотеки повинні зробити попереднє замовлення;

·                     для повернення книг користувачі бібліотеки мають вкласти їх в одноразовий пакет, в якому має бути вказане прізвище та клас користувача. Після проведення необхідних карантинних заходів, книги будуть списані у читацькому формулярі.

·                     під час карантину надаємо послуги за допомогою інтернет-сервісів:

                 - блог бібліотеки  https://krm19.blogspot.com/

 Залишайтеся вдома, якщо...

·                     відчули нездужання

·                     підвищилася температура                      

БУДЬТЕ ЗДОРОВІ, ЩИРО ВАША БІБЛІОТЕКА!

 

17 причин читати книжки





     Поради, як запобігти булінгу в школі


      У багатьох школах встановлені правила з метою запобігання проявам булінгу. Хоча ці правила й важливі, але вчителям і батькам потрібно пам'ятати, що людей змінюють не правила, а люди.
     Молоді люди, які відчувають труднощі з соціальною взаємодією, не розвивають нових навичок, тому що змушені підкорятися встановленим правилам. Однак діти, схильні домінувати й контролювати інших, не відмовляються від своєї поведінки тільки через те, що цього вимагають правила. З іншого боку, дослідження показують, що розвиток у дітей певних навичок може сприяти проявам соціальної поведінки, знижує рівень стресу, розвиває більш доброзичливе ставлення до вчителів і однокласників, а також підвищує успішність. Відповідно, систематична робота зі школярами в даному напрямку може запобігти проявам булінгу в класі.

         Як побороти булінг: інструкція для 

               дітей, батьків та вчителів



Як подолати страх публічних виступі











Як подолати страх публічних виступів

   Питання про те, як подолати страх перед публічним виступом, дуже актуальне для багатьох людей. Насправді більшість боїться виступати перед великою аудиторією, що призводить до низки проблем, коли йдеться про кар’єру чи просування бізнесу. Подолати цей страх можна завдяки регулярним тренуванням і дотриманню певних рекомендацій перед виступом.


Як самостійно підготуватися до ЗНО

дівчина

    Сповільнена зйомка: позаду спалений міст, а з вогню виходять вони. Ні, це не американський бойовик з Брюсом Віллісом та компанією. Вони – одинадцятикласники, які мусять скласти ЗНО. Хоча, правду кажучи, тепер цим нікого не налякаєш, бо не така страшна ця перевірка знань, як її малюють. Підготуватися можна просто, цікаво і навіть весело. Як? Запам’ятовуй, а краще – зберігай посилання.


Кращі книги для молоді: що дати почитати підлітку?

       Підлітковий вік – ідеальний період для розвитку мислення і творчого потенціалу, саме в цей час активно формується світогляд, інтереси, розширюється словниковий та поняттєвий запас. Підліток потребує постійного емоційного підживлення, захоплюючих сюжетів, що дають їжу розуму та серцю. В цьому віці вкрай важливо завести знайомство з цікавими книгами, які підтримають, втішать, надихнуть та наштовхнуть на роздуми. 

    Ідеальна книга для підлітка – яка вона? Яким критеріям повинна відповідати? Яка література приваблює сучасну молодь? Які гарні книги запропонувати підліткам, щоб було не тільки корисно, але й цікаво читати?
      Ми склали список найкращих, обов’язкових і популярних цікавих книг для підлітків на будь-який смак: романи, фантастика, пригоди, жахи, художня та розвиваюча література для дівчат та хлопчиків. 


УВАГА! НОВІ ПІДРУЧНИКИ.

Підручники для 4 класу (2015 рік видання)


Підручники для 7 класу (2015 рік видання)


Всі підручники оновленні згідно навчальної програми на 2016/2017 рік, рекомендованою МОН України. Тут зібрані підручники різних видавництв та авторів, в основному, у форматі PDF. Файли з підручниками не містять вірусів, тому є абсолютно безпечними для ваших комп'ютерів та мобільних пристроїв.
Шкільні підручники онлайн

На сайті Підручник.ком.юа зібрані шкільні підручники для учнів молодших класів, а також для старшокласників.Тут ви можете в ознайомлювальних цілях абсолютно безкоштовно переглянути онлайн підручник з будь якого шкільного предмету.




Нові електронні версії підручників
для 4, 7, 8, 9 класу тут:





Пам’ятка учасника огляду- конкурсу„Живи, книго!”

 1.При одержанні підручників у бібліотеці прогляньте їх.
     При виявленні   пошкоджень повідомте бібліотекаря.
 2.Обгорніть підручники, підклейте їх.
 3. Якщо ви зіпсували  або загубили підручник, поверніть до
     бібліотеки  аналогічний чи замініть його іншою навчальною   книгою.
 4. Не перегинайте палітурки підручника, не зменшуйте й    міцність.
 5. Не загинайте кути сторінок.
 6. Не робіть поміток, не розмальовуйте книги.
 7. Кладіть підручники тільки на чистий стіл.
 8. Бережіть підручник від сонця і від вологи.
 9. Відведіть вдома місце для навчальних книг.
 10.Коли ви берете в руки підручник, обов’язково згадайте, що йогостворювало багато людей.          Працюйте з ним акуратно, пам’ятайте,  що  книжка має прожити довге життя і нею в наступні рокикористуватимуться молодші шкільні товариші.



Як вибрати книгу для читання


    Зайшовши до бібліотеки, треба звернутися до каталогів. Каталог — це перелік усіх книг, які є в бібліотеці. Він служить посередником між книгою та читачем.                  Переглядаючи каталог, читач дізнається, чи є у бібліотеці потрібна йому література, які книги з даної теми є, які книги конкретного автора можна прочитати в даній бібліотеці.
  В залежності від свого читацького призначення каталоги бувають алфавітні та систематичні. До якого звернутися, залежить від того, що знає читач про книгу.
1. У картотеках картки з назвами книг підібрані за окремими темами.
2. На книжкових виставках ти завжди знайдеш цікаві книги.
3. Переглянь бібліографічні покажчики. Це книги про книги, у них ти знайдеш анотації - короткі розповіді про книги і поради, що читати.
Ти можеш сам вибрати книгу з полиць відкритого доступу
·​ Внутрішньо налаштуйся читати книгу з інтересом, уважно, вдумливо, запам'ятай зміст книги точно і надовго.
· Зміст прочитаного повинен осмислюватися.
· Не можна допускати механічного читання.
· Для свідомого сприйняття познайомся з анотацією, прочитай епілог, вивчи заголовок. Найяскравіше - запам'ятай, порівняй з уже
· відомими фактами, явищами.
Учись читати бігло, охоплюючи поглядом цілі фрази, речення.
Прочитавши книгу, обговори її з товаришами.







Сучасний учень і культура читання.

Сьогодні суспільство має потребу у високоосвічених, ініціативних і заповзятливих молодих людях, здатних творчо реформувати наше суспільство, збільшити інтелектуальний потенціал країни, відновити її духовну культуру.
Відмінні для нашого часу зміни в суспільстві все більше орієнтують сучасного учня на вільний розвиток, самостійність, мобільність у майбутньому житті.
Сучасна шкільна бібліотека має бути поряд з педагогом і координувати свою діяльність у напряму прищеплення культури читання, яка буде складатися з таких частин: формування інформаційної читацької компетентності; з самоосвіти, яка передбачає раціональні засоби роботи з друкованими виданнями та іншими інформаційними джерелами інформації; бібліотечно-бібліографічних знань, загальної культури учня.
Читання − це складний процес, який потребує постійної уваги, напруги усіх розумових сил, а головне − бажання.
Суспільство, яке читає, є суспільством мислячим, бо читання залишається базовим інструментом культури у світі інформації.
Культура читання - як інтегрований результат навчальної діяльності учнів формується перш за все на основі опанування змісту навчання, роботи з книгою, не тільки з підручником, а й літературою з різних галузей знань, і закріплюється різними формами позакласної роботи.
При правильному цілеспрямованому керуванні читанням, при вивченні багатьох дисциплін у школярів виникає особиста зацікавленість предметом, при постійному читанні зростає рівень досягнень знань учнів і якість освіти. По мірі розширювання знань, одержаних в школі, конкретизуються та поглиблюються вимоги дітей до певних питань, менше часу приділяється ними на виконання домашніх завдань, зростає інтелект дитини. Усі ці аспекти здійснюються тільки при спільній роботі вчителів, бібліотекаря та батьків через читацький попит та читацьку культуру. Вони - основа для подальшого навчання в старшій школі і формування самоосвітньої діяльності, сприяють розширенню кругозора школярів, систематизації інформації, яка вільно надходить до них, задоволення духовних запитів, набування інформаційної компетентності.
Науково-популярна, навчальна література має необмежені можливості для створення творчої особистості, а сформований комплекс читацької та інформаційної культури покликаний активізувати учнів, забезпечити організацію навчання як мотивованого, цілеспрямованого, самоврядованого процесу.
Отримання готової інформації від учителя, або з підручника не завжди викликає інтелектуальну активність учня . Дослідницька діяльність - це відкриття для школяра, сприятлива школа для самоосвіти, результат якої залежить від учителя і бібліотекаря, формує сучасну культуру читання.
 Не секрет, що фонди шкільних бібліотек, крім підручників, не комплектуються новою літературою, а ті поодинокі примірники, які потрапляють до фондів не вирішують наших проблем. Зробимо висновок: до основ формування культури читання треба віднести: вибір оптимальних методів, засобів, видів та форм навчання, які сприяють формуванню читацьких навичок та вмінь; інтегроване використання індивідуальних, групових методів та форм навчального процесу й позакласної роботи; потенційні можливості учнів, організація самоосвіти.
Читання вже само по собі - це і розумовий, естетичний і моральний розвиток школярів. Справжнє читання не можливо без одночасного виховання почуття прекрасного, без насолоди художнім твором.
Процес навчання творчому читанню довгий та складний. Успіх залежить і від якості книг, і від методики вивчення літератури, і від установки читання.
Читання - це школа життя: учити читати - учити жити.
Задача бібліотекаря в тому, що навчити дітей користуватися передмовою, післямовою і коментарями до книги, робити записи про прочитане.
Читання з метою самоосвіти є часткою культури читання. Один і той же твір можна читати по-різному. Наприклад: «Життєписи Плутарха». Звичайний читач оцінить книгу як чудові біографічні оповідання, а історик - як історичний документ про знаменитих греків та Давнюю Грецію. Отже, бачимо: від мети читання залежить спосіб читання.
Чим відрізняється освічена людина від неосвіченої? Не кількістю знань, а особистим ставленням, образом думок, здатністю аналізувати, порівнювати, робити висновки, тобто опрацьовувати текст. Складання тез допомагає вихованню правильного мислення, вмінню узагальнювати прочитане та робити стислі, короткі і змістовні висновки. У кожній тезі треба підкреслювати головне слово або слова. Тези можна поєднувати з цитатами, вказуючи на джерела.
Конспектування прочитаного - найбільш складний і змістовний метод в роботі з книгою, воно з’єднує усі види записів. Велике значення для конспекту мають додаткові записи, або нотатки на полях, підкреслювання та інші виділення в тексті, малюнки, висновки і узагальнення до кожної частини конспекту.
Школа не може дати людині знання на все життя, і тому необхідна переорієнтація її від інформативної форми до розвитку особистості. А самоосвіта є найефективнішим засобом постійного підвищення освітнього рівня.
Оволодіння знаннями з ініціативи учня - це і є самоосвіта, для якої характерна присутність активних пізнавальних інтересів, прагнення до їх задоволення, таким чином набувається культура читання.
Задача вчителя і бібліотекаря полягає в тому, щоб включити самоосвітню діяльність учня в навчальний процес, розвинути ті здібності та інтереси, які в інших умовах залишаються поза впливом шкільної освіти.
Треба виховувати не читання заради читання, а читання як самостійну діяльність учня у світі книжок, з якої починається його самоосвіта, самовиховання, формування читацьких смаків.
Відзначимо форми самоосвіти для досягнення цієї мети: факультатив, заняття в гуртку, індивідуальна робота з книгою, підготовка доповідей, рефератів, повідомлень.
Серед різноманітних джерел нових знань почесне місце посідає книга: підручники, енциклопедії, довідкова, науково-популярна література. Учням постійно доводиться працювати з додатковим матеріалом, готуючись до занять. Тут не останню роль відіграє бібліотека.
Тематична книжкова виставка «За сторінками шкільного підручника» вміщує цікаві видання, які стають у пригоді допитливим.
У школі створені всі необхідні умови для роботи з довідковими,енциклопедичними виданнями, періодикою, книгами малого тиражу.
На жаль, такі книги частіше знаходяться у бібліотеці в єдиному примірнику і доводиться працювати з ними в читальному залі, що викликає невдоволення учнів.
Предметні тижні сьогодні - особлива форма роботи з учнями, де тісно сплітаються навчальний процес і позакласна робота. Цілий ряд джерел, які викликають у школярів цікавість, інтерес до знань, знаходяться за межею цього процесу. Позакласна робота відрізняється більш свободними формами, відсутністю твердої регламентації в часі, невимушеною обстановкою.
Бібліотечно-бібліографічна грамотність є одною з найважливіших ланок у складі інформаційної культури й читацької компетентності.
Бібліотечно-бібліографічні знання - це володіння засобами пошуково-пізнавальної діяльності специфічної спрямованості. Ці знання навчальних умінь на навичок відносять до загальнонавчальних, а сааме до навчально-інформаційних.
Їх можна віднести, по-перше, до бібліографії, тобто характеристики, опису книг, інших друкованих видань, документів з метою їх ідентифікації та бібліографічного обслуговування читачів бібліотеки, а, подруге, до сукупності пізнавальних дій, які доповнюють цю систему загальнонавчальних умінь і навичок учнів та виводять його за вузькі межі шкільної програми, де домінує робота лише з однією книгою - підручником.
Головне завдання популяризації бібліотечно-бібліографічних знань – це формування навичок користування друкованими виданнями, фондом бібліотеки, її довідково-бібліографічним апаратом.
Прищеплювати школярам навички користування довідково- бібліографічним апаратом бібліотеки досить важко. Над цією проблемою працюють учителі-предметники: продумують завдання так, щоб учні систематично зверталися до словників, довідників, енциклопедій та картотек. Інтерес до них формують такі форми роботи, як вікторини, турніри кмітливих, літературні подорожі, експрес-екскурсії.
Шкільна бібліотека практикує таку форму виховання бібліотечно-бібліографічних знань, як бібліотечні уроки, що об’єднує різні форми роботи: це бесіди, огляди літератури, інтелектуальні ігри, турніри, літературні подорожі, ігротеки, різноманітні книжкові виставки, перегляди тощо.
Теми до них підбираються особливо старанно, з метою зацікавити учнів і вчителів: «За обкладинкою цілий світ» ,«Дім, в якому живуть книги», «Планета на книжкових сторінках», «Довідники моїх батьків», «ББЗ для малюків», «Культура. Освіта. Читання». «Із слова починається людина», «Лінгвістична ігротека», експрес-екскурсія «Музей словників», турнір ерудитів-мовознавців.
Зважаючи на велике навантаження учнів, неможливо дати дитині одразу всі знання про книгу, бібліотеку та читання, довідково-бібліографічний апарат бібліотеки, а тільки основи цих знань. Міцність їх і широта прийдуть поступово в процесі роботи бібліотекаря і вчителя на різних уроках і в позакласній роботі.
Про необхідність користування каталогами і картотеками вчитель нагадає учням 8-11 класів, коли буде давати завдання підготувати повідомлення, реферат, або творчу роботу з якоїсь теми, а бібліотекар навчить правильно добирати літературу з каталогів, створювати список використаної літератури.
Бібліотечні уроки не передбачають домашнього завдання, а практичні заняття проводяться безпосередньо на самому уроці, що приваблює учнів.
Питання збереження книг зараз стоїть дуже гостро, бо фонд художньої літератури тільки зменшується, а учні дуже часто гублять, або псують книги.
На бібліотечних уроках завжди підкреслюється цінність книги.
Культура читання - це складний напрямок роботи, до якого входить і виховання бережливого ставлення до книги. Бережливості великою мірою сприяє змагання на краще збереження підручника під девізом «Живи, книго!»
Але час спливає, і сучасні учні прагнуть здобувати знання значно швидше і більше, ніж їхні однолітки 10-15 років назад.
Частково цю проблему може вирішити Інтернет. Його використовують для самовираження, комунікації, доступу до інформації для навчальних цілей. Нас цікавить його остання функція.
Використовуючи потужні інформаційні системи, можна споживати комп’ютерні енциклопедії, вивчати нові науки і здобувати нові знання.
Електронні словники та енциклопедії мають найбільший попит у читачів. Найпопулярнішою є «Енциклопедія Кирила та Мефодія», яка складається з 10 томів. Для учнів на 2 дисках подана вона в скороченому варіанті.
Працювати в мережі Інтернет просто й цікаво. Тут можна знайти відповідь на велике коло запитань. Скоро підручники для учнів будуть надаватися в записах на компакт-дисках. На одному диску можна записати текст 1000 книжок.
За допомогою персонального комп’ютера можна отримати необхідну довідку значно швидше, ніж при користуванні книжковими виданнями. За допомогою спеціальної програми комп’ютер може вивести на дисплей текст усіх статей, які містять термін, котрий цікавить користувача.

Інформаційні технології відкривають молодим людям доступ до знань, видів творчості, знайомлять їх з досягненнями світової культури.
Але поряд з перевагами, Інтернет-технології мають багато негативних впливів. Погано діють на зір, деформують психіку, знижується престиж культури читання; інформація в Інтернеті не перевіряється, тому не треба приймати на віру все, що там є!
Інтернет може бути тільки доповненням до читання і треба братии до уваги, що інформація в книзі, газеті, журналі більш точна, оскільки видавництва перевіряють факти і відповідають за те, що друкують, а крім того діє авторське право, тобто існує правова охорона інтелектуальної власності.
Головне завдання бібліотеки полягає в тому, щоб застосування комп’ютерних технологій носило загальнокультурний характер, було спрямоване на всебічний розвиток особистості дитини і розкриття її творчих здібностей, а не тільки скачування музики й фільмів.

Час формує нове покоління читачів. Бібліотека як інформаційний центр повинна обслуговувати на основі Інтернет-технологій, а як центр виховання культури залишається надійним осередком підготовки сучасного учня до життя в новому суспільстві.
Виховання культури читання потребує різних форм і методів роботи з учнівською молоддю, щоб стати основою для духовного і культурного розвитку. Але виконання цієї мети, насамперед, залежить від комплектування фонду бібліотеки в школі. Відомо, що якісний і кількісний склад фонду шкільної бібліотеки повинен відповідати сучасним потребам учнів і педагогів, безпосередньо впливати на якість навчання і виховання школярів, отримання освіти та різнобічної культури.

Але фонди шкільних бібліотек скомплектовано неякісно, тому що ядро цих фондів закладено 20-25 років назад за вимогами того часу.

Відчувається брак творів за новими програмами, нема сучасних енциклопедій і словників, методичної літератури, дитячих книжок, періодичних видань для різних вікових категорій учнів.
Сьогодні швидко зростають потреби в хорошій книзі, періодиці та інших джерелах інформації. У сучасного учня зростають вимоги до фонду шкільної бібліотеки і незадоволення ним, внаслідок чого бібліотека втрачає свій імідж і читача.
Як підняти інтерес до книги і читання? Це дуже серйозне питання, його не можна вирішити тільки на рівні школи чи бібліотеки, воно є пріоритетом держави й сім’ї. Поки держава не зрозуміє, що освічених, сучасних людей не виховати на книгах 20-30-річної давнини, поки вона не повернеться обличчям до проблеми належного комплектування шкільних бібліотек необхідною літературою, періодичними виданнями, технічними засобами, комп’ютерами, важко казати про якісь досягнення.
Для вирішення цих завдань необхідна конструктивна державна політика в галузі бібліотечної справи та книговидавництва, бо читання є стратегічно важливим елементом культури, інструментом підвищення інтелектуального потенціалу нації.

Вважаю, що всім нам, хто сіє «розумне й вічне», є над чим подумати.
              

Як працювати з художньою книгою

· Читай книгу з олівцем у руці.
· Якщо книга власна, то можна олівцем робити позначки на полях в тих місцях, які тебе зацікавили.
· Читай швидко, але уважно.
Прочитавши книгу, подумай над її головними ідеями, над описаними в ній подіями, фактами.
Зроби записи про те, що здалося важливим у прочитаній книзі.
Веди щоденник прочитаних книг. 
Як читати науково-популярну книгу
• Читаючи науково-популярну книгу, корисно скласти план книги, конспект, виписати найбільш важливі цитати.
План - короткий виклад змісту книги за розділами, складається у вигляді коротких заголовків або запитальника.
Корисно додати до плану хронологічні дані, імена, цифри, назви міст, пояснення незрозумілих слів, тобто те, іцо слід запам'ятати.
Конспект — письмовий переказ своїми словами змісту прочитаної книги або розділу.
Конспектувати матеріал потрібно частинами (розділами) книги необхідно уважно прочитати текст, виділити основну думку, записати її своїми словами, навести факти, які підтверджують або розкривають цю думку.
Цитата - уривок із тексту книги, який наводиться без змін, дослівно. Для цитування вибирають ті місця, які найбільш яскраво і повно розкривають головні думки книги. Цитата виписується дбайливо, без пропусків або заміни слів, з дотриманням розділових знаків. Кожна цитата береться в лапки. Далі в лапках вказується, звідки цитату взято.
Читаючи науково - популярну книгу, необхідно звертатися за довідками до різних посібників - пояснення незрозумілих слів необхідно шукати у словнику і матеріал, що доповнює книгу, потрібно вибирати за бібліографічними покажчиками.





Як працювати з підручником


1. Прочитай увесь текст, глибоко вдумуючись у його зміст. Пам'ятай, що читання книги без напруження думки — марна трата часу.
2. Працюй завжди з ручкою або олівцем в руках.
3. Засвоєнню допоможуть схематичні малюнки та записи.
4. Поділи подумки текст на частини і знайди основну думку.
5. Читаючи текст, пов'язуй його з часом, картою, графіками, схемами книги. Пам'ятай, що без хронології та карти немає історії
6. Порівнюй, зіставляй вивчений матеріал, факти, явища з іншими.
7. Складай короткий усний (письмовий) план прочитаного.
8. Намагайся знайти в тексті відповіді на кожне запитання, наведене в кінці параграфу.
9. Привчай себе до самоконтролю' обов'язково перекажи вголос або про себе прочитаний матеріал, спочатку по частинах, а потім уцілому весь розділ. Роби це так, щоб словам було тісно, а думкам просторо.
10. Долай труднощі, а не тікай від них. Наполегливо і систематично працюй над книгою.




Як читати газету

· Читай газету щодня
· Газети розкажуть тобі про найважливіші події, які відбуваються у нашій країні і в усьому світі.
· Перед тим як почати читати газету, переглянь заголовки всіх статей - це допоможе тобі вибрати в ній найцікавіший матеріал.
· Під час читання газет користуйся картою. Знайди на ній ті місця, про які прочитав у газеті.
· Пояснення незрозумілих слів знайди у словнику, або запитай у вчителя, бібліотекаря.
· Візьми книгу про те, гцо тебе особливо зацікавило під час читання газети.



  Як написати реферат

1. Визначити тему.
2. Підібрати літературу
а) документи, першоджерела,
б) монографії, довідники, збірники,
в) газетні та журнальні матеріали.
3. Ґрунтовно вивчити літературу.
4. Скласти первісний варіант плану майбутнього реферату.
5. Виділити основні запитання.
6. Систематизувати опрацьований матеріал.
7. Остаточно продумати та уточнити план реферату. Обов'язково включати в план актуальні теми і їх значення.
8. Написати реферат.
9. У кінці реферату слід подати список використаної літератури.


Як працювати з довідковою літературою

Друзі! Навіть найрозумніша людина у світі не може пам'ятати усі великі події сучасного та минулого, численні дати, цифри і факти.
Доповнюють пам'ять людини книги, які все знають-словники, довідники, енциклопедії. Ці книги - друзі нашої пам'яті, вони дають відповіді на будь-яке питання.
Як саме ці книги побудовані? Як ними користуватися в роботі?
Найпростіші з них — словники. Зібрані у них слова, розташовані в алфавітному порядку. Майже всі ми ними користуємось, коли не знаємо, як писати те чи інше слово. Наприклад, коли вас цікавитимезначення слова, історія його походження, то користуйтеся тлумачним словником.
Під час читання газет і журналів ви часто зустрічаєтесь зі словами, які прийшли з інших мов народів світу, - тут вам допоможе «Словник іншомовних слів».
Кожен учень повинен мати відповідні навички роботи зі словником. Уважно переглядайте передмову до словників, знайомтеся з умовними позначками.
Нашим добрим помічником є енциклопедія. Саме слово прийшло з грецької мови і означає - «коло знань». У наш час енциклопедіями називають книги, у яких коротко викладено у певній системі науковідані про техніку, культуру, природу, мистецтво та ін. Як правило, матеріал в енциклопедіях розміщено в алфавітному порядку.
Винятком є Дитяча енциклопедія (ДЕ). У ній матеріал розташовано за системою знань. У її створенні брали участь педагоги, письменники, художники. Кожен том присвячено окремій галузі знань. ДЕ витримала кілька видань. У кожному томі вміщуються таблиці й різні допоміжні покажчики, хронологічний, алфавітний, бібліографічний. Останній рекомендує найбільш цікаві книги з теми, якій присвячено даний том.



                           Пам’ятка читача


Люба дитино! До тебе це слово!
Перед тобою – скарбниця чудова,
мудрих порад невичерпне джерельце,
книгу люби і душею і серцем!

Книжка – всюди, поруч із нами. Вона наш друг і порадник. Шануйте ії, друзі, любіть і бережіть, у неї вкладено велику працю багатьох людей.
Пропонуємо скористатися  Книжчиними порадами.

Коли б книга ожила і раптом заговорила, то ось що вона б Вам сказала:
-          обгортай і носи мене в папці;
-          вдома відведи мені місце на книжковій полиці;
-          читай книжку за чистим столом і чистими руками;
-          перегортай сторінки за верхній правий куток;
-          не загинай сторінки, а користуйся закладкою;
-          не роби записи на сторінках;
-          не читай під час їжі;
-          якщо книга порвалась, обов’язково підклей її.
Прочитані книги вчасно повертай до бібліотеки. На них чекають інші читачі!





                                                             Як готуватися до ДПА                 

І. Розпорядок дня

 Харчуватися слід три-чотири рази на день. Мед, горіхи, молочні продукти, риба м’ясо, овочі та фрукти забезпечать баланс інгредієнтів їжі в організмі й відновлять енергетичні витрати. Нормальний здоровий сон і відпочинок зменшать навантаження на нервову систему.
Не варто відмовлятись від звичних занять спортом, розмов по телефону – це буде своєрідним відпочинком. Слід пам’ятати про біоритмологічні особливості: “сова” неефективно працює о 6 – 8 годині ранку, а “жайворонок” навряд чи буде працездатним до 2 – 3 години ночі. В усіх людей рівень біологічної активності знижений із 17 до 18 години.
Можна вживати тонізуючі препарати, наприклад, із женьшеню. Каву краще пити вранці й небагато, лише для того, щоб прокинутися (для тих, хто звик саме так розпочинати свій день). Кава підсилює нервовість і тривожний стан у невпевнених у собі людей. Заспокійливі медичні препарати зовсім не потрібні. Їх можна вживати лише за призначенням лікаря. 
ІІ. Правильна організація вивчення навчального матеріалу
Спочатку слід переглянути весь матеріал і розподілити його таким чином: якщо треба вивчити 100 питань за чотири дні, то в перші два дні вивчається 70% усього обсягу, третього дня – решта, четвертого – повторюють вивчене. При цьому складні теми варто чергувати з простішими – не обов’язково вчити всі питання поспіль.
Є й деякі психологічні закономірності, які слід враховувати:
  1. “Чинник межі”. Найкраще запам’ятовується інформація, викладена на початку і наприкінці тексту. Середина зазвичай швидко “вилітає” із голови. Тому під час запам’ятовування та повторення слід приділити увагу середині тексту.
  2. Повторювати треба не механічно, а вдумливо, зосередившись на змісті. Слід прочитати текст, повторити його вдруге, через 20 хвилин – утретє, а через 8 – 10 годин – учетверте, і ще раз через добу. Тільки після цього можна бути впевненим у тому, що інформація міцно “оселилася” в голові.
  3. Особливість “упізнавання”. Дивлячись на текст, відчуваєш, що колись це все бачив, читав, отож вирішуєш, що витрачати час на це питання не варто й можна переходити до наступного. Насправді ж це – несвідомий самообман. І якщо не вивчити уважно те, що здається таким знайомим, на іспиті можна не відповісти на таке “знайоме” запитання.
  4. Запам’ятати можна найкраще, якщо знати, що є “найближчим”: текст, рисунок, логічна схема, мовленнєве відтворення.
  5. Слід спробувати знайти щось цікаве у найнуднішому матеріалі, адже цікаве запам’ятовується набагато легше.
Можна готуватися до іспитів удвох, адже одна голова добре, а дві – краще. Підготовка до іспиту вдвох має свої переваги, якщо поставитися до цього серйозно й сумлінно. Учити разом не варто, а от повторювати навіть бажано. Це краще робити напередодні іспиту.
Готуватися можна й так: перший день – самостійне вивчення, другий – повторення й переказування один одному. Було б добре розділити теми за інтересами, за складністю, за ступенем засвоєння: один розповідає те, що другий раніше не вивчив.
Розповідати треба чітко, детально, емоційно. Можна проводити “репетиції” перед іспитом і наодинці: ставити собі запитання, уголос відповідати, привчатися слухати своє мовлення.
ІІІ. Шпаргалка – річ потрібна
Використання шпаргалок на іспиті найчастіше закінчується дуже сумно. Вони потрібні лише тим, хто краще запам’ятовує матеріал при конспектуванні, – викладений коротко           (у вигляді тез), він краще тримається у пам’яті. Шпаргалки зручно перечитувати перед самим іспитом, а от брати на іспит не варто.
ІV. “Спокійно, тільки спокійно ”
Так завжди в екстремальних ситуаціях казав Карлсон. Слід скористатися його порадою. Адже нервують завжди ті, хто погано знає матеріал. Ті, хто зовсім нічого не знає, зазвичай спокійні. Ті, хто знає матеріал добре чи на середньому рівні, нажахані до останньої хвилини, поки не отримують оцінку.
Щоб подолати свій страх, можна розповідати самому собі вивчений матеріал, начебто на іспиті. Уявіть складну ситуацію на іспиті й знайдіть із неї вихід. Поставте самі собі підступні запитання й дайте на них відповідь – переборіть свій страх ще до іспиту. Згадайте випадки свого успіху, подумки відчуйте їх іще раз.
Спробуйте вдатися до аутогенного тренування. Складіть для себе формули, налаштуйтеся на те, що “у мене все вийде” й повторюйте ці слова перед сном. На іспиті не втрачайте самовладання у складний момент, хоч це й нелегко. Згадайте про почуття гумору – іноді воно виявляється і у екзаменаторів.
Складіть план відповіді на іспиті – це теж заспокоює.
 V. Поради, як позбутися поганого настрою.
Ліків від поганого настрою немає, але можна подолати цю прикрість і без них. Найперше – треба виговоритися, тобто поговорити з подружкою чи другом, мамою чи татом.
Поганий настрій можна і приспати. Засніть хоч на півгодинки. Засинаючи, уявіть щось гарне, і побажайте, щоб воно наснилося. А прокинувшись, усміхніться. Можна походити босоніж по землі, траві або легенько пострибати, уявляючи себе деревом, що пускає міцне коріння у землю. Якщо тепло й сухо, полежіть на землі, “послухайте” її пісню, казку, шепіт – це вже хто що почує.
Частіше всміхайтеся – поганий настрій усміхнених людей не любить 
VI. Підтримка батьків – один із чинників успіху!
Емоційний батьківській захист – велика підтримка перед іспитом. Можна взяти білети до театру, просто погуляти, поговорити про життя: це заспокоює.
Мета кожного учня – скласти іспит якнайкраще. А оцінка залежить від двох різних чинників: знань і вміння поводитись на іспиті.
  1. Майте вигляд впевненої у собі людини.
  2. Спрямуйте розмову в потрібне русло.
  3. Не втрачайте самовладання, якщо не знаєте питання.
  4. Ведіть із викладачем діалог.
  5. Змінюйте перебіг думок, перебудовуйте розмову у сприятливому напрямі.
  6. Вдягніться на іспит охайно.
  7. Говоріть неголосно, але чітко й упевнено, усміхайтеся.
  8. Налаштуйтеся на неодмінний успіх, особливо на першому іспиті.
  9. Продумайте поведінку і стиль розмови з викладачем.
  10. Будьте спокійні і зосереджені на змісті відповіді.
  11. Забудьте про образи на вчителів, батьків, узагалі відстороніться од усього непотрібного.
  12. Заспокойте себе тим, що завтра буде день без іспиту, тому сьогодні слід себе показати якнайкраще.


Цікавинки про читання


А чи знаєте Ви, що:
1. Під час читання очі дивляться в різні боки.
2. При читанні майже 50% часу очі людини дивляться на різні літери. При цьому лінії погляду можуть як розходитися в різні боки, так і перехрещуватися.
3. 95% людей читають дуже повільно – 180-220 слів у хвилину (1 сторінку за 1,5-2 хвилини).
4. При швидкому читанні стомлюваність очей менша, ніж при повільному.
5. Рівень розуміння при традиційному читанні становить 60%, при швидкому – 80%.
6. Протягом години очі  57 хвилин зафіксовані на тексті, тобто перебувають у відносному спокої.
7. При читанні очі, дивлячись на різні літери, передають різне зображення, а мозок все одно об’єднує їх в одну картинку.
8. Очі людини з середніми навичками читання роблять на одному книжковому рядку 12-16 зупинок, а читаючого швидко – 4-2 зупинки.
9. Традиційно у людини обсяг одномоментної фіксації становить 10 друкованих знаків (тобто 1,5-2 слова одного рядка). У того, що читає швидко – 200-500 знаків (це 33-83 слова кількох рядків).
10. При повільному читанні відбувається 0,5-0,7 невиправданих повернень до прочитаного на один рядок.
11. У школярів відбувається 20 регресивних рухів на один рядок, у студентів – 15.
12. При традиційному читанні втрачається 1/6 частина витраченого часу на регресивні очні рухи.
13. Наполеон читав зі швидкістю дві тисячі слів за хвилину.
14. Бальзак прочитував роман у двісті сторінок за півгодини.
15. М. Горький читав зі швидкістю чотири тисячі слів за хвилину.
16. Н. А. Рубакін прочитав 250 000 книг.
17. Хтось Е. Гаон дослівно пам’ятав 2500 прочитаних ним книг.
18. Т. Едісон читав відразу 2-3 рядки, запам’ятовуючи текст мало не сторінками завдяки максимальному зосередженню.



Комментариев нет:

Отправить комментарий